VS-30CTQ060-1-M3 — Schottky Rectifier, 60 V, 30 A, Dual Common Cathode, TO-262AA, 3 Pins, 820 mV
Illustrative purposes only
VS-30CTQ060-1-M3
Schottky Rectifier, 60 V, 30 A, Dual Common Cathode, TO-262AA, 3 Pins, 820 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:60V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-262AA; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-262AA
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 820mV
  • Forward Surge Current: 1kA
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V