VS-30CTQ045-M3 — Schottky Rectifier, 45 V, 30 A, Dual Common Cathode, TO-220AB, 3 Pins, 760 mV
Illustrative purposes only
VS-30CTQ045-M3
Schottky Rectifier, 45 V, 30 A, Dual Common Cathode, TO-220AB, 3 Pins, 760 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:45V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-220AB; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-220AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 760mV
  • Forward Surge Current: 1.06kA
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V