VS-30CTH03-M3 — Fast / Ultrafast Diode, 300 V, 30 A, Dual Common Cathode, 1.25 V, 36 ns, 150 A
Illustrative purposes only
VS-30CTH03-M3
Fast / Ultrafast Diode, 300 V, 30 A, Dual Common Cathode, 1.25 V, 36 ns, 150 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:300V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:1.25V; Reverse Recovery Time trr Max:36ns; Forwa
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-220AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.25V
  • Forward Surge Current: 150A
  • Reverse Recovery Time: 36ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 300V