VS-30CTH02S-M3 — Fast / Ultrafast Diode, FRED Pt, 200 V, 30 A, Dual Common Cathode, 1.05 V, 35 ns, 200 A
Illustrative purposes only
VS-30CTH02S-M3
Fast / Ultrafast Diode, FRED Pt, 200 V, 30 A, Dual Common Cathode, 1.05 V, 35 ns, 200 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:200V; Forward Current If(AV):30A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:1.05V; Reverse Recovery Time trr Max:35ns; Forward Sur
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-263AB (D2PAK)
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.05V
  • Forward Surge Current: 200A
  • Reverse Recovery Time: 35ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V