VS-30CPU04LHN3 — Fast / Ultrafast Diode, 400 V, 30 A, Dual Common Cathode, 1.25 V, 46 ns, 200 A
Illustrative purposes only
VS-30CPU04LHN3
Fast / Ultrafast Diode, 400 V, 30 A, Dual Common Cathode, 1.25 V, 46 ns, 200 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • SVHC: No SVHC (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: FRED Pt Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Case Style: TO-247AD
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.25V
  • Forward Surge Current: 200A
  • Reverse Recovery Time: 46ns
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 400V