VS-30BQ100-M3/9AT — Schottky Rectifier, 100 V, 3 A, Single, DO-214AB (SMC), 2 Pins, 790 mV
Illustrative purposes only
VS-30BQ100-M3/9AT
Schottky Rectifier, 100 V, 3 A, Single, DO-214AB (SMC), 2 Pins, 790 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:100V; Forward Current If(AV):3A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:DO-214AB; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:790mV; Forward
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 790mV
  • Forward Surge Current: 800A
  • Average Forward Current: 3A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V