VS-30BQ060PBF — Schottky Rectifier, 60 V, 3 A, Single, DO-214AB (SMC), 2 Pins, 520 mV
Illustrative purposes only
VS-30BQ060PBF
Schottky Rectifier, 60 V, 3 A, Single, DO-214AB (SMC), 2 Pins, 520 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:60V; Forward Current If(AV):3A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:DO-214AB; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:520mV; Forward Surge Cur
  • SVHC: No SVHC (17-Dec-2014)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: VS-30
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 520mV
  • Forward Surge Current: 1.2kA
  • Average Forward Current: 3A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V