VS-25CTQ045SLHM3 — Schottky Rectifier, 45 V, 30 A, Dual Common Cathode, TO-263AB (D2PAK), 3 Pins, 500 mV
Illustrative purposes only
VS-25CTQ045SLHM3
Schottky Rectifier, 45 V, 30 A, Dual Common Cathode, TO-263AB (D2PAK), 3 Pins, 500 mV
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263AB (D2PAK)
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 500mV
  • Forward Surge Current: 990A
  • Average Forward Current: 30A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V