VS-20CDH02-M3/I — Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 20 A, Dual Common Cathode, 1.05 V, 22 ns, 210 A
Illustrative purposes only
VS-20CDH02-M3/I
Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 20 A, Dual Common Cathode, 1.05 V, 22 ns, 210 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:200V; Forward Current If(AV):20A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:1.05V; Reverse Recovery Time trr Max:22ns; Forwa
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: FRED Pt® SMPD
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-263AC
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.05V
  • Forward Surge Current: 210A
  • Reverse Recovery Time: 22ns
  • Average Forward Current: 20A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V