VS-20BQ030-M3/5BT — Schottky Rectifier, 30 V, 2 A, Single, DO-214AA (SMB), 2 Pins, 470 mV
Illustrative purposes only
VS-20BQ030-M3/5BT
Schottky Rectifier, 30 V, 2 A, Single, DO-214AA (SMB), 2 Pins, 470 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:30V; Forward Current If(AV):2A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:DO-214AA; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:470mV; Forward S
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-214AA (SMB)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 470mV
  • Forward Surge Current: 350A
  • Average Forward Current: 2A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 30V