VS-18TQ045SPBF — Schottky Rectifier, 45 V, 18 A, Single, TO-263 (D2PAK), 2 Pins, 600 mV
Illustrative purposes only
VS-18TQ045SPBF
Schottky Rectifier, 45 V, 18 A, Single, TO-263 (D2PAK), 2 Pins, 600 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: VS-18
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 600mV
  • Forward Surge Current: 1.8kA
  • Average Forward Current: 18A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V