VS-16EDU06HM3/I — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 16 A, Single, 1.25 V, 100 ns, 160 A
Illustrative purposes only
VS-16EDU06HM3/I
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 16 A, Single, 1.25 V, 100 ns, 160 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):16A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.25V; Reverse Recovery Time trr Max:100ns; Forward Surge
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: FRED Pt® SMPD
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Case Style: TO-263AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.25V
  • Forward Surge Current: 160A
  • Reverse Recovery Time: 100ns
  • Average Forward Current: 16A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V