VS-16CDH02-M3/I — Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 16 A, Dual Common Cathode, 1.03 V, 23 ns, 190 A
Illustrative purposes only
VS-16CDH02-M3/I
Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 16 A, Dual Common Cathode, 1.03 V, 23 ns, 190 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:200V; Forward Current If(AV):16A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:1.03V; Reverse Recovery Time trr Max:23ns; Forwa
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: FRED Pt® SMPD
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-263AC
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.03V
  • Forward Surge Current: 190A
  • Reverse Recovery Time: 23ns
  • Average Forward Current: 16A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V