VS-15TQ060S-M3 — Schottky Rectifier, 60 V, 15 A, Single, TO-263AB, 3 Pins, 620 mV
Illustrative purposes only
VS-15TQ060S-M3
Schottky Rectifier, 60 V, 15 A, Single, TO-263AB, 3 Pins, 620 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:60V; Forward Current If(AV):15A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:TO-263AB; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:620mV; Forwa
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263AB
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 620mV
  • Forward Surge Current: 1kA
  • Average Forward Current: 15A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V