VS-15TQ060PBF — Schottky Rectifier, 60 V, 15 A, Single, TO-220AC, 2 Pins, 620 mV
Illustrative purposes only
VS-15TQ060PBF
Schottky Rectifier, 60 V, 15 A, Single, TO-220AC, 2 Pins, 620 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: VS-15
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 620mV
  • Forward Surge Current: 810A
  • Average Forward Current: 15A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V