VS-15EWX06FN-M3 — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 15 A, Single, 3.2 V, 32 ns, 120 A
Illustrative purposes only
VS-15EWX06FN-M3
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 15 A, Single, 3.2 V, 32 ns, 120 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):15A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:3.2V; Reverse Recovery Time trr Max:32ns; Forward Surge Current
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: VS-15
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-252AA
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 3.2V
  • Forward Surge Current: 120A
  • Reverse Recovery Time: 32ns
  • Average Forward Current: 15A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V