VS-15ETH06FP-N3 — Fast / Ultrafast Diode, Fred Pt®, 600 V, 15 A, Single, 2.2 V, 29 ns, 180 A
Illustrative purposes only
VS-15ETH06FP-N3
Fast / Ultrafast Diode, Fred Pt®, 600 V, 15 A, Single, 2.2 V, 29 ns, 180 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Diode Case Style: TO-220FP
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.2V
  • Forward Surge Current: 180A
  • Reverse Recovery Time: 29ns
  • Average Forward Current: 15A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V