VS-15CTQ045SPBF — Schottky Rectifier, 45 V, 15 A, Dual Common Cathode, TO-263 (D2PAK), 2 Pins, 550 mV
Illustrative purposes only
VS-15CTQ045SPBF
Schottky Rectifier, 45 V, 15 A, Dual Common Cathode, TO-263 (D2PAK), 2 Pins, 550 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: VS-15
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-263 (D2PAK)
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 550mV
  • Forward Surge Current: 810A
  • Average Forward Current: 15A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V