VS-130MT120KPBF — Bridge Rectifier, Three Phase, 1.2 kV, 130 A, Module, 6 Pins, 1.63 V
Illustrative purposes only
VS-130MT120KPBF
Bridge Rectifier, Three Phase, 1.2 kV, 130 A, Module, 6 Pins, 1.63 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Bridge Rectifier Diodes
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 6Pins
  • No. of Phases: Three Phase
  • Product Range: -
  • Forward Voltage Max: 1.63V
  • Forward Surge Current: 1.18kA
  • Average Forward Current: 130A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Bridge Rectifier Case Style: Module
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.2kV