VS-12EWH06FN-M3 — Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 12 A, Single, 2.5 V, 22 ns, 110 A
Illustrative purposes only
VS-12EWH06FN-M3
Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 12 A, Single, 2.5 V, 22 ns, 110 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):12A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:2.5V; Reverse Recovery Time trr Max:22ns; Forward Surge Current
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: VS-12
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-252AA
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 2.5V
  • Forward Surge Current: 110A
  • Reverse Recovery Time: 22ns
  • Average Forward Current: 12A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 600V