VS-12CWQ10FNPBF.. — Schottky Rectifier, 100 V, 12 A, Dual Common Cathode, TO-252 (DPAK), 3 Pins, 470 mV
Illustrative purposes only
VS-12CWQ10FNPBF..
Schottky Rectifier, 100 V, 12 A, Dual Common Cathode, TO-252 (DPAK), 3 Pins, 470 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:100V; Forward Current If(AV):12A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-252; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:470mV;
  • SVHC: No SVHC (17-Dec-2014)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-252 (DPAK)
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 470mV
  • Forward Surge Current: 320A
  • Average Forward Current: 12A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V