VS-12CWQ03FN-M3 — Schottky Rectifier, 30 V, 12 A, Dual Common Cathode, TO-252AA, 3 Pins, 550 mV
Illustrative purposes only
VS-12CWQ03FN-M3
Schottky Rectifier, 30 V, 12 A, Dual Common Cathode, TO-252AA, 3 Pins, 550 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-252AA
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 550mV
  • Forward Surge Current: 320A
  • Average Forward Current: 12A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 30V