VS-110MT160KPBF — Bridge Rectifier, Three Phase, 1.6 kV, 110 A, Module, 6 Pins, 1.4 V
Illustrative purposes only
VS-110MT160KPBF
Bridge Rectifier, Three Phase, 1.6 kV, 110 A, Module, 6 Pins, 1.4 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Bridge Rectifier Diodes
  • No. of Phases:Three Phase; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:1.6kV; Forward Current If(AV):110A; Bridge Rectifier Case Style:Module; Forward Voltage VF Max:1.4V; No. of Pins:6Pins
  • No. of Pins: 6Pins
  • No. of Phases: Three Phase
  • Product Range: -
  • Forward Voltage Max: 1.4V
  • Forward Surge Current: 1kA
  • Average Forward Current: 110A
  • Bridge Rectifier Mounting: Panel Mount
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Bridge Rectifier Case Style: Module
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV