VS-10TQ035-M3 — Schottky Rectifier, 35 V, 10 A, Single Dual Cathode, TO-220AC, 2 Pins, 570 mV
Illustrative purposes only
VS-10TQ035-M3
Schottky Rectifier, 35 V, 10 A, Single Dual Cathode, TO-220AC, 2 Pins, 570 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:35V; Forward Current If(AV):10A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:TO-220AC; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:570mV; Forwa
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Through Hole
  • Diode Case Style: TO-220AC
  • Diode Configuration: Single Dual Cathode
  • Forward Voltage Max: 570mV
  • Forward Surge Current: 1.05kA
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 35V