VS-10MQ100NTRPBF. — SCHOTTKY RECTIFIER, 2.1A, 100V, SMA
Illustrative purposes only
VS-10MQ100NTRPBF.
SCHOTTKY RECTIFIER, 2.1A, 100V, SMA
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Peak Reverse Voltage:100V; Average Forward Current:2.1A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:DO-214AC (SMA); No. of Pins:2Pins; Forward Voltage 63J8000
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-214AC (SMA)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 780mV
  • Forward Surge Current: 120A
  • Average Forward Current: 2.1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V