VS-10MQ060NTRPBF — Schottky Rectifier, 60 V, 1 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 620 mV
Illustrative purposes only
VS-10MQ060NTRPBF
Schottky Rectifier, 60 V, 1 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 620 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:60V; Forward Current If(AV):2.1A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:DO-214AC; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:620mV; Forward Surge Curr
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 620mV
  • Forward Surge Current: 120A
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V