VS-10MQ040NTRPBF — Schottky Rectifier, 40 V, 1.5 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 620 mV
Illustrative purposes only
VS-10MQ040NTRPBF
Schottky Rectifier, 40 V, 1.5 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 620 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: VS-10
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-214AC (SMA)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 620mV
  • Forward Surge Current: 120A
  • Average Forward Current: 1.5A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V