VS-10MQ040-M3/5AT — Schottky Rectifier, 40 V, 1 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 540 mV
Illustrative purposes only
VS-10MQ040-M3/5AT
Schottky Rectifier, 40 V, 1 A, Single, DO-214AC (SMA), 2 Pins, 540 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:40V; Forward Current If(AV):1A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:DO-214AC; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:540mV; Forward S
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-214AC (SMA)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 540mV
  • Forward Surge Current: 120A
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V