VS-10CSH02HM3/86A — Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 10 A, Dual Common Cathode, 980 mV, 25 ns, 130 A
Illustrative purposes only
VS-10CSH02HM3/86A
Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 10 A, Dual Common Cathode, 980 mV, 25 ns, 130 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:200V; Forward Current If(AV):10A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Forward Voltage VF Max:980mV; Reverse Recovery Time trr Max:25ns; Forward Surge
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3 Pin
  • Product Range: FRED Pt® SMPC
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Case Style: TO-277A
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 980mV
  • Forward Surge Current: 130A
  • Reverse Recovery Time: 25ns
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V