VS-10BQ040TRPBF. — Small Signal Schottky Diode, Single, 40 V, 1 A, 530 mV, 430 A, 150 °C
Illustrative purposes only
VS-10BQ040TRPBF.
Small Signal Schottky Diode, Single, 40 V, 1 A, 530 mV, 430 A, 150 °C
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type:
  • Diode Configuration:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:40V; Forward Current If(AV):1A; Forward Voltage VF Max:530mV; Forward Surge Current Ifsm Max:430A; Operating Temperature Max:150°C
  • SVHC: No SVHC (17-Dec-2014)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: VS-10
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 530mV
  • Forward Surge Current: 430A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 40V