VS-100BGQ100 — Schottky Rectifier, 100 V, 100 A, Single, PowerTab, 3 Pins, 1.01 V
Illustrative purposes only
VS-100BGQ100
Schottky Rectifier, 100 V, 100 A, Single, PowerTab, 3 Pins, 1.01 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:100V; Forward Current If(AV):100A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:PowerTab; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:1.01V; For
  • SVHC: No SVHC (17-Jan-2023)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Screw
  • Diode Case Style: PowerTab
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.01V
  • Forward Surge Current: 6.3kA
  • Average Forward Current: 100A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V