VS-100BGQ015 — Schottky Rectifier, 15 V, 100 A, Single, PowerTab, 2 Pins, 520 mV
Illustrative purposes only
VS-100BGQ015
Schottky Rectifier, 15 V, 100 A, Single, PowerTab, 2 Pins, 520 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:15V; Forward Current If(AV):100A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:PowerTab; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:520mV; Forward
  • SVHC: To Be Advised
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Screw
  • Diode Case Style: PowerTab
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 520mV
  • Forward Surge Current: 5kA
  • Average Forward Current: 100A
  • Operating Temperature Max: 125°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 15V