VEL05US090-EU-JA — AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 5 W, 9 VDC, 550 mA
Illustrative purposes only
VEL05US090-EU-JA
AC/DC Power Supply, ITE, 1 Output, 5 W, 9 VDC, 550 mA
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC External Plug In Adaptor Power Supplies
  • No. of Outputs:1 Output; Output Power Max:5W; Output Voltage - Output 1:9V; Output Current - Output 1:550mA; Output Vol; Available until stocks are exhausted Alternative available
  • SVHC: No SVHC (16-Jul-2019)
  • Plug Type: EU
  • Product Range: VEL05 Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Connector: Barrel Plug Center Positive 2.1mm x 5.5mm x 12mm
  • Output Power Max: 5W
  • Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 550mA
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 9VDC