VCE40US12 — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 40 W, 12 VDC, 3.33 A
Illustrative purposes only
VCE40US12
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), ITE, 1 Output, 40 W, 12 VDC, 3.33 A
  • Manufacturer: XP POWER
  • Product type: AC / DC PCB Mount Power Supplies
  • SVHC: No SVHC (15-Jan-2018)
  • Depth: 87.9mm
  • Width: 38.1mm
  • Height: 28.5mm
  • Product Range: VCE40 Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 40W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 305V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 3.33A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 12VDC