VB60170G-E3/4W — Small Signal Schottky Diode, Dual Common Cathode, 170 V, 60 A, 1.02 V, 210 A, 175 °C
Illustrative purposes only
VB60170G-E3/4W
Small Signal Schottky Diode, Dual Common Cathode, 170 V, 60 A, 1.02 V, 210 A, 175 °C
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type:
  • Diode Configuration:Dual Common Cathode; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:170V; Forward Current If(AV):60A; Forward Voltage VF Max:1.02V; Forward Surge Current Ifsm Max:210A; Opera
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: VB601
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.02V
  • Forward Surge Current: 210A
  • Reverse Recovery Time: -
  • Average Forward Current: 60A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 170V