VB60100C-E3/4W — Schottky Rectifier, 100 V, 60 A, Dual Common Cathode, TO-263AB, 3 Pins, 790 mV
Illustrative purposes only
VB60100C-E3/4W
Schottky Rectifier, 100 V, 60 A, Dual Common Cathode, TO-263AB, 3 Pins, 790 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:100V; Forward Current If(AV):60A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-263AB; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TMBS
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263AB
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 790mV
  • Forward Surge Current: 320A
  • Average Forward Current: 60A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V