V8PAN50-M3/I — Schottky Rectifier, 50 V, 8 A, Single, DO-221BC, 2 Pins, 560 mV
Illustrative purposes only
V8PAN50-M3/I
Schottky Rectifier, 50 V, 8 A, Single, DO-221BC, 2 Pins, 560 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:50V; Forward Current If(AV):8A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:DO-221BC; No. of Pins:2Pins; Forward Voltage VF Max:560mV; Forward
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 2Pins
  • Product Range: V8PAN
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: DO-221BC
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 560mV
  • Forward Surge Current: 120A
  • Average Forward Current: 8A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 50V