V6PWM45-M3/I — Schottky Rectifier, 45 V, 6 A, Single, TO-252AE (Slim DPAK), 3 Pins, 580 mV
Illustrative purposes only
V6PWM45-M3/I
Schottky Rectifier, 45 V, 6 A, Single, TO-252AE (Slim DPAK), 3 Pins, 580 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • SVHC: Lead (25-Jun-2025)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TMBS eSMP Series
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-252AE (Slim DPAK)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 580mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 6A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V