V6KM45DUHM3/H — Schottky Rectifier, 45 V, 6 A, Dual Isolated, FlatPAK, 8 Pins, 610 mV
Illustrative purposes only
V6KM45DUHM3/H
Schottky Rectifier, 45 V, 6 A, Dual Isolated, FlatPAK, 8 Pins, 610 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:45V; Forward Current If(AV):6A; Diode Configuration:Dual Isolated; Diode Case Style:FlatPAK; No. of Pins:8Pins; Forward Voltage VF Max:610mV; Fo
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Product Range: -
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: FlatPAK
  • Diode Configuration: Dual Isolated
  • Forward Voltage Max: 610mV
  • Forward Surge Current: 80A
  • Average Forward Current: 6A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V