V10PWL45CHM3/I — Schottky Rectifier, 45 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-252AE (SlimDPAK), 3 Pins, 540 mV
Illustrative purposes only
V10PWL45CHM3/I
Schottky Rectifier, 45 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-252AE (SlimDPAK), 3 Pins, 540 mV
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TMBS eSMP Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-252AE (SlimDPAK)
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 540mV
  • Forward Surge Current: 80A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V