V10PM15HM3/H — Schottky Rectifier, 150 V, 10 A, Single, TO-277A, 3 Pins, 1.08 V
Illustrative purposes only
V10PM15HM3/H
Schottky Rectifier, 150 V, 10 A, Single, TO-277A, 3 Pins, 1.08 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TMBS eSMP Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-277A
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.08V
  • Forward Surge Current: 180A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 150V