V10P45-M3/86A — Schottky Rectifier, 45 V, 10 A, Single, TO-277A, 3 Pins, 570 mV
Illustrative purposes only
V10P45-M3/86A
Schottky Rectifier, 45 V, 10 A, Single, TO-277A, 3 Pins, 570 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:45V; Forward Current If(AV):10A; Diode Configuration:Single; Diode Case Style:TO-277A; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Max:570mV; Forward Surge
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: V10P4
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-277A
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 570mV
  • Forward Surge Current: 180A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 45V