V10P103-M3/I — Schottky Rectifier, 100 V, 10 A, Single Dual Anode, TO-277A (SMPC), 3 Pins, 670 mV
Illustrative purposes only
V10P103-M3/I
Schottky Rectifier, 100 V, 10 A, Single Dual Anode, TO-277A (SMPC), 3 Pins, 670 mV
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: eSMP TMBS Series
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-277A (SMPC)
  • Diode Configuration: Single Dual Anode
  • Forward Voltage Max: 670mV
  • Forward Surge Current: 180A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 100V