V10K120CHM3/H — Schottky Rectifier, 120 V, 10 A, Dual Common Cathode, FlatPAK, 8 Pins, 810 mV
Illustrative purposes only
V10K120CHM3/H
Schottky Rectifier, 120 V, 10 A, Dual Common Cathode, FlatPAK, 8 Pins, 810 mV
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 8Pins
  • Product Range: TMBS Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: FlatPAK
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 810mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 120V