V10DM153CHM3/I — Schottky Rectifier, 150 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-263AC, 3 Pins, 950 mV
Illustrative purposes only
V10DM153CHM3/I
Schottky Rectifier, 150 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-263AC, 3 Pins, 950 mV
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TMBS eSMP Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263AC
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 950mV
  • Forward Surge Current: 80A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 150V