V10DM150C-M3/I — Schottky Rectifier, 150 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-263AC, 3 Pins, 1.15 V
Illustrative purposes only
V10DM150C-M3/I
Schottky Rectifier, 150 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-263AC, 3 Pins, 1.15 V
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:150V; Forward Current If(AV):10A; Diode Configuration:Dual Common Cathode; Diode Case Style:TO-263AC; No. of Pins:3Pins; Forward Voltage VF Ma
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TMBS® SMPD
  • Qualification: -
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263AC
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 1.15V
  • Forward Surge Current: 80A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 175°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 150V