V10DL63CHM3/I — Schottky Rectifier, 60 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-263AC (SMPD), 3 Pins, 600 mV
Illustrative purposes only
V10DL63CHM3/I
Schottky Rectifier, 60 V, 10 A, Dual Common Cathode, TO-263AC (SMPD), 3 Pins, 600 mV
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Schottky Rectifier Diodes
  • SVHC: Lead (04-Feb-2026)
  • No. of Pins: 3Pins
  • Product Range: TMBS eSMP Series
  • Qualification: AEC-Q101
  • Diode Mounting: Surface Mount
  • Diode Case Style: TO-263AC (SMPD)
  • Diode Configuration: Dual Common Cathode
  • Forward Voltage Max: 600mV
  • Forward Surge Current: 100A
  • Average Forward Current: 10A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 60V