UMPS60F48-E — AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), Medical, 1 Output, 60 W, 48 V, 1.25 A
Illustrative purposes only
This product is RoHS compliant
UMPS60F48-E
AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), Medical, 1 Output, 60 W, 48 V, 1.25 A
  • SVHC: No SVHC (21-Jan-2025)
  • Depth: 81.3mm
  • Width: 55.9mm
  • Height: 30.5mm
  • Product Range: UMPSF Series
  • No. of Outputs: 1 Output
  • Output Power Max: 60W
  • Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
  • Power Supply Output Type: Fixed
  • Output Current - Output 1: 1.25A
  • Output Current - Output 2: -
  • Output Current - Output 3: -
  • Output Voltage - Output 1: 48V