UGB18DCT-E3/81 — Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 18 A, Single, 1.2 V, 20 ns, 175 A
Illustrative purposes only
UGB18DCT-E3/81
Fast / Ultrafast Diode, 200 V, 18 A, Single, 1.2 V, 20 ns, 175 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:200V; Forward Current If(AV):18A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1.2V; Reverse Recovery Time trr Max:20ns; Forward Surge Current Ifsm Ma
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: TO-263AB
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1.2V
  • Forward Surge Current: 175A
  • Reverse Recovery Time: 20ns
  • Average Forward Current: 18A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 200V