UF4004-E3/73 — Fast / Ultrafast Diode, 400 V, 1 A, Single, 1 V, 50 ns, 30 A
Illustrative purposes only
UF4004-E3/73
Fast / Ultrafast Diode, 400 V, 1 A, Single, 1 V, 50 ns, 30 A
  • Manufacturer: VISHAY
  • Product type: Fast & Ultrafast Recovery Rectifier Diodes
  • Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:400V; Forward Current If(AV):1A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage VF Max:1V; Reverse Recovery Time trr Max:50ns; Forward Surge Current Ifsm Max:30A; O
  • SVHC: Lead (07-Nov-2024)
  • No. of Pins: 2 Pin
  • Product Range: -
  • Qualification: -
  • Diode Case Style: DO-41 (DO-204AL)
  • Diode Configuration: Single
  • Forward Voltage Max: 1V
  • Forward Surge Current: 30A
  • Reverse Recovery Time: 50ns
  • Average Forward Current: 1A
  • Operating Temperature Max: 150°C
  • Repetitive Peak Reverse Voltage: 400V